italyada egitim tel
İtalya egitim
hoşgeldiniz

İTALYA ŞEHİRLER


ROMA       

                                                                                         Description: http://media-cdn.tripadvisor.com/media/photo-s/01/95/19/7e/rome.jpg
Roma,kuzeyde Viterb o ve Rieti; güneyde Latina , doğuda L’Aquila  şehirleri  ve batıda Tiren Denizi ile komşudur.
Kozmopolit atmosferiyle 2500 yllık tarihin birleştiği Roma; Antik Çağ’dan günümüze kadar her döneme ve akıma ait kiliseler,bazilikalar,anıtlar,saraylar ve sanat yapıları ile bugün dünyanın en çok ziyaret edilen başkentlerinden birisidir.
Roma’da mutlaka görmeniz gereken yerlerden başlıcaları ise;
Colosseum-Coliseum (Kolezyum),San Pietro Meydanı,Trevi Çeşmesi (Fontana di Trevi) ,İspanyol Merdivenleri ,Piazza Venezia,Roma Forumu (Il Foro Romano),Pantheon,Capitolini Müzesi,Borghese Galerisi,Vatikan Müzesi

 

 

FLORANSA 

                                                                                       italya sehirler floransa
Floransa,Kuzey İtalya’da Toskana bölgesinin başkentidir.
Rönesansın beşiği olarak bilinen Floransa dünyanın en ünlü kentlerinden biridir. Floransa, Leonardo Da Vinci,Dante Alighieri ve Michalengelo gibi büyük sanatçıları ve bilim adamlarını yetiştirmiş  bir kent olmasıyla birlikte paha biçilmez sanat eserleri ve tarihi güzellğiyle yıllardır ziyaretçilerini hayran bırakıyor.
Floransa sadece tarihi kültürü ile değil etrafını çevreleyen yeşil tepeleri,sahil beldelerine yakın konumu ve meşhur şarapları ve mutfağıyla da pek çok turiste ev sahipliği yapıyor.
Mutlaka görmeniz gereken yerlerden birkaçı:
Santa Maria Novella,Piazza del Duomo- Santa Maria Del Fiore,Crocifisso a tempera di Giotto,Akademi Galerisi (Galleria dell’Accademia),Piazza della Signoria, Uffizi Müzesi (Galleria degli Uffizi),Palazzo Vecchio,Eski köprü (Ponte Vecchio ),Pitti Sarayı (Palazzo Pitti), Dante’nin Müze Evi (Museo Casa di Dante),Gucci Müzesi (Gucci Museo)

 

MİLANO                                                                           italya sehirler milano
Po Vadisi üzerinde, Adda nehri ve Ticino nehrini de içine alan Milano;kuzey İtalya’da Lombardiya bölgesinde  yer alır.
 Milano,Avrupa’nın en metropoliten alanı olmasının dışında aynı zamanda otomotiv,tekstil ve moda sektörlerindeki kaynaklarıyla  Avrupa’nın en zengin ve en çok gelişmiş şehirlerinden biridir.
Ac Milan ve Inter Milan spor klüpleri ile ünlü Milano  2015 Expo ‘suna da  ev  sahipliği yapacaktır.
Milano merkezinde ünlü katedral,Duomo di Milano bulunuyor.Yapımı 500 yılda tamamlanabilmiş bu katedral Milano kentinin simgesi olmuş ve bulunduğu meydana da adını vermiştir.
Şehrin merkezinde mutlaka görülmesi gereken diğer yerlerden bazıları ise; dünyanın en büyük tiyatrolarından biri olan ünlü tiyatro Teatro alla Scala (La Scala ) ,Leonardo da Vinci’nin ‘Last Supper’ eseriyle ünlü Santa Maria delle Grazie kilisesi ,Sforzesco Şatosu (Castello Sforzesco) ve tabiki alışveriş ve moda tutkunları için Pietro Verri ve Monte Napoleone.

 

CAGLIARI                                                                           italya sehirler cagliari
Cagliari, Sicilyadan sonra Italyanin en buyuk adasi Sardinya adasinin guneydogusunda bulunur. 1.700.000 nufuslu Italya'ya bagli Sardinya Ozerk bolgesinin baskentidir.
Tarih boyunca cesitli milletlerin isgaline ugrayan veya egemenligi altina giren Cagliari mimarisinde ispanyol, italyan ve arap etkisi hakimdir.
Adanin ulkede esi bulunmayan etnik ve dil ozellikleri olan antik uygarligini korumak icin 1948 yilinda yeni İtalya Anayasası ile ada özerk bölge ilan edilmistir.
Gorulmesi gereken yerlerden birkaci;Uzerinde cafeler, dukkanlar ve alisveris merkezleri olan cagliari,nin en hareketli caddesi Via Roma, Eski Castello bolgesi, Regio Arsenale Kalesi , Bastione di San Remy , icinde papalar ve onemli devlet adamlarinin mezarlari bulunan Santa Lucia Katedrali ve akdenizin en iyi sehir plajlarindan, cok sayida unlu yat yarislarina ev sahipligi yapan 8km uzunlugundaki Poetto Plaji..


TORINO                                                                             

italya sehirler torinoTorino Italya'nın kuzey batısında Alpler ile cevrili olan Po Nehrinin sol kiyisinda yer alir.
Uzun yillar Savoya hanedaninin baskenti unvanini tasiyan sehir ayni zamanda1861-1865 yillari arasinda birlesik Italya'nin ilk baskenti olmustur.
Milattan once 28 yilinda kurulan Torino sehri zengin tarihi bir kulture sahip olmasinin yanisira gunumuzde sanayi ve universite sehri olarak dikkat cekmektedir.
Italyanin otomobil baskenti olan Torinoda Fiat , Alfa Romeo , Lancia , Italdesign Giugario , Pininfarina gibi otomotiv sirketleri bulunur.
2006 Dünya Kış Olimpiyatları’nın ev sahipliği yapan kent, kis sporlarindan futbola gercek bir spor sehridir. Ulkenin en koklu futbol kluplerinden Juventus ve Torino bu sehrin takimlaridir. Suanda Torino 2015 Avrupa Spor baskentligi unvaninin en guclu adayi olarak gosterilmektedir.
Unlu italyan yazar Italo Calvino Torinoyu dunya uzerinde yazi yazilabilecek en guzel yer olarak tanimlamistir. Umberto Eco , Friedrich Nietzsche ve Jean Jacques Rousseau da yazmak icin bu sehri secen unlu yazarlardan bazilaridir.
Şehrin merkezinde mutlaka görülmesi gereken diğer yerlerden bazıları ise; UNESCO Dunya mirasi ilan edilen Savoya Krallik Saraylari , Duomo adli Ronesans katedrali , Meryem ana ikonasiyla unlu Santuario della Consolata ,Palatine Kuleleri,Torino Ulusal Otomobil Muzesi ve Italya'nin eyfeli olarak nitelendirilen Mole Antonelliana Kulesi'nin ev sahipligini yaptigi Ulusal Sinema Muzesi ..
                                                                                                                                                                                           

 

VENEDIK                                                                            italya sehirler venedik
Venedik Italya'nın kuzey doğusunda, adriyatik denizinin kiyilarinda yer alir.
Denizin ortasinda yaklaşık 118 adacık üzerine kurulu, yuzyillarca yillik muhtesem yapilardan olusan tarihsel Venedik şehrinde adacıkları birbirinden ayıran 170 kanal ve bunları birbirine bağlayan 400 köprü bulunur. Sehir anakaraya 4km uzunlugunda kara ve demiryolu kopruleri ile baglidir. Sehir icinde ulasim eger gideceginiz yere yurumeyecekseniz yalnizca gondollar ve vaporetto adi verilen gezi tekneleriyle saglanir.
Tamami sit alani ilan edilmis, adeta bir acik hava muzesi gorunumunde olan sehrin mutlaka görmeniz gereken yerlerden birkaçı:
Tarihi Kiliseler; Basilica di San Marco, Chiesa di Santa Maria Della Salute.(Ucretsiz) Muzeler; Palazzo Ducale, Museo Correr, Libreria Nazionale Marciana, Museo Archeologica, CA Goldoni.( 12 euro karsiliginda satilan muze kartlari sayesinde giris yapabilirsiniz) Essiz bir Venedik manzarasi icin Campanile (Bell Tower) (8 euro),14. ve 18yy resimleri icin Gallerie dell'Academia (6.5 euro). Venedigin en buyuk kanali kenarlarinda 200un uzerinde saray bulunan Grand canale ve üzerinde, girişinde ve çıkışında birbirinden güzel cam eşyalar, maskeler, kuklalar, ayakkabı-çanta ve meyve sebzeden tutun da şekerleme ve çöreklere kadar satın alabileceginiz Rialto koprusu.

 


canly destek

Sosyal Medya


Facebook twiter

İletişim Bilgilerimiz


Ankara:Telefon: 0(312) 466 61 00
Fax: 0(312) 466 61 01
Bestekar Sk. 88/2 - 3 Tunalı Hilmi
Çankaya Ankara

ileti?im bilgileri noktalama

İstanbul:Telefon: 0(212) 293 72 00
Fax: 0(212) 293 72 12
İstiklal Caddesi, Emgen Han, 47/2
Beyoğlu , İstanbul

ileti?im bilgileri noktalama

İstanbul:Telefon: 0(216) 405 27 00
Fax: 0(216) 405 27 00
Söğütlüçeşme Caddesi, Elbek Han,
82D K:3 Kadıköy, İstanbul

student

 

 

Copyright © 2018 İtalya eğitim-italyadaegitim.com